احادیث و سخنان

احادیث امام رضا – حرمت ربا

۹- محمد بن سنان گوید: حضرت رضا علیه السلام در جواب مسائل من نوشت: علت تحریم ربا و نهی خداوند از آن از این جهت است که خداوند متعال از فساد اموال جلوگیری کرده و مردم را از مخلوط شدن مال آنها به حرام بازداشته است.
هرگاه آدمی یک درهم را به دو درهم خریداری کرد یک درهم آن مشروع و درهم دیگر باطل است و خرید و فروش ربوی در هر حال برای فروشنده و مشتری موجب ضرر و زیان است.
پس خداوند متعال بنده خود را از ربا بازداشته تا صاحب مال گرفتار فساد و تباهی مال نگردد، همان طور که سفیه را از تصرف مالش منع کرده تا آنگاه که سفاهت او برطرف شده و قدر و قیمت مالش را بداند، و از این رو خرید و فروش یک درهم را به دو درهم حرام فرموده است.
بعد از اینکه خداوند حرمت ربا را بیان کرده و در قرآن مجید حکم آن را فرموده هر کس این حرام را مرتکب شود و حکم خداوند را زیرپا گذارد مرتکب کفر شده است.
و علت دیگر آنکه اگر در جامعه اسلامی رباخواری پدید آید، مردم خوبیها را فراموش میکنند، و برای رسیدن به مال زیاد از هر گونه ظلم و اجحاف
[صفحه ۷۰۲]
خودداری نخواهند کرد، و در نتیجه قرضالحسنه و اعمال نیک در جامعه از بین میرود، و فساد و تباهی و از بین رفتن اموال مردم و تلف شدن ثروت عمومی و انحصار آن پیش خواهد آمد.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *