احادیث و سخنان

احادیث امام رضا در تفسیر سوره یونس

۵۷- وشاء از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که از آن جناب پرسیدم معنی «علامات و بالنجم هم یهتدون» چیست؟
فرمود علامات ما هستیم و نجم هم رسول خدا صلی الله علیه و آله میباشد.
۵۸- محمد بن فضیل گوید از حضرت رضا علیه السلام پرسیدم تفسیر «قل بفضل الله و برحمته فبذلک فلیفرحوا هو خیر مما یجمعون» را بیان فرمائید.
فرمود به ولایت محمد و آل محمد علیهم السلام بهترین خیرها را مردم در دنیا به دست خواهند آورد.
۵۹- احمد بن محمد گوید از حضرت رضا علیه السلام شنیدم میفرمود چه اندازه نیکو است صبر و انتظار فرج آیا نشنیدهای که بنده صالح گفت «انتظروا انی معکم من المنتظرین».
۶۰- ابراهیم بن محمد همدانی گفت: به حضرت رضا علیه السلام عرض کردم چرا خداوند فرعون را غرق کرد در حالی که به او ایمان آورده و به توحید معتقد شده بود.
[صفحه ۵۱۸]
فرمود وی هنگام مشاهده عذاب و ترس از مرگ ایمان آورد و از این رو ایمان او پذیرفته نشد، و خداوند در گذشتگان و آیندگان این حکم را مقرر کرده است، و فرموده: «فلما راوا باسنا قالوا آمنا بالله وحده و کفرنا بما کنا به مشرکین فلم یک ینفعهم ایمانهم لما راوا باسنا».
و نیز خداوند متعال فرمود «یوم یاتی بعض آیات ربک لا ینفع نفسا ایمانها لم تکن آمنت من قبل او کسبت من ایمانها خیرا» و همین طور است که هنگام غرق گفت خداوندا ایمان آوردم به آنچه که بنیاسرائیل ایمان آوردهاند و من اینک تسلیم اوامر تو هستم.
در این هنگام گفته شد حالا ایمان آوردی در صورتی که قبل از این در زمین فساد میکردی، ما اینک بدن تو را از دریا بیرون خواهیم افکند تا برای آیندگان درس عبرتی باشد، در این هنگام فرعون از سر تا پایش در آهن بود.
پس از اینکه فرعون غرق شد خداوند او را با همان لباسهای آهنی از آب بیرون افکند، در صورتی که چیز سنگین در آب فرو میرود و روی آب قرار نمیگیرد، و این برای عبرت مردم بود.
علت دیگر آن بود که فرعون هنگام غرق شدن به موسی متوسل شد و از خداوند نجات خود را نخواست، خداوند فرمود: ای موسی تو که فرعون را خلق نکرده بودی اگر نجات خود را از من خواسته بود نجاتش میدادم.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *