احادیث و سخنان

احادیث امام رضا در مورد طلاق

۱- محمد بن سنان گوید: حضرت رضا علیه السلام در پاسخ سوالات من فرمود:
علت اینکه شهادت زنان در مورد رویت هلال و طلاق مورد پذیرش نیست از این جهت است که آنها در دیدن ماه دقت و توجه ندارند، و در مورد طلاق نیز ممکن است از زنان طرفداری کنند، برای همین جهت شهادت آنها قبول نیست، مگر در جاهائی که ضرورت اقتضاء کند: مثل شهادت قابله که مورد قبول است.
و همچنین شهادت اهل کتاب در صورتی که دیگری برای شهادت نباشد، در قرآن مجید نیز آمده که دو نفر عادل از شما مسلمانان و یا دو نفر دیگر از غیر شما مسلمانان باید در مورد محل اختلاف شهادت بدهند، و همین طور است شهادت کودکان در موضوع قتل در صورتی که کسی نباشد شهادت بدهد.
۲- و نیز محمد بن سنان گوید: حضرت رضا (ع) فرمود: علت اینکه سه طلاق مقرر شده این است که اگر مردی زن خود را بار اول طلاق داد، ممکن است بار دیگر با هم سازش کنند و با هم زندگی مجددی برقرار کنند، و گاهی میشود که مرد و زنی با همدیگر نزاع دارند و در حال غضب از هم جدا میگردند، و بعد از چندی خشم و غضب آنها برطرف شده و با هم آشتی میکنند، و باز برای اینکه زنان را وادار به اطاعت از شوهران کند و آنها را از معصیت بازدارد.
[صفحه ۶۹۷]
۳- حسن بن علی بن فضال گوید: از حضرت رضا (ع) پرسیدم چرا زنی پس از سه طلاق گفتن نمیتواند با شوهر خود، ازدواج کند تا آنگاه که با مرد دیگری ازدواج نماید.
فرمود: خداوند متعال دو بار طلاق اذن داده و فرموده: «الطلاق مرتان فامساک بمعروف او تسریح باحسان» که تسریح به احسان در طلاق سوم است، و چون خداوند متعال طلاق را مکروه میداند لذا در مرتبه سوم حرام فرموده و زن برای شوهر اول حلال نیست مگر اینکه با مرد دیگری ازدواج کند، تا مردم طلاق را سبک نشمارند و زنان را اذیت نکنند.
[صفحه ۶۹۸]
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *