احادیث و سخنان

احادیث امام رضا در مورد غذا خوردن

۷۴- ابراهیم بن محمود گوید یکی از اصحاب ما میگفت در محضر حضرت رضا علیه السلام از شستن دست قبل از غذا خوردن سخن به میان آمد امام علیه السلام فرمود این روش را پادشاهان پدید آوردند.
۷۵- یاسر خادم گوید غلامان حضرت رضا علیه السلام مشغول میوه خوردن بودند پس از اینکه سیر شدند مقداری از آن میوهها را که باقی مانده بود دور
[صفحه ۷۲۲]
افکندند.
امام علیه السلام فرمود اگر شما سیر شدید و احتیاج به باقی غذا ندارید نمیبایست آن را دور میانداختید زیرا مردمانی هستند که به آن میوهها نیاز دارند.
۷۶- نادر خادم گوید: حضرت رضا علیه السلام میفرمود اگر من در هنگام غذا خوردن بالای سر شما باشم از جای خود تکان نخورید و با کمال اطمینان و راحتی غذا بخورید سپس فرمود گاهی یکی از ما را دعوت میکرد اگر میگفتند غذا میخورد میفرمود صبر کنید تا وقتی که از غذا خوردن فارغ شد بیاید.
۷۷- نادر خادم گوید حضرت رضا علیه السلام هرگاه یکی از ما مشغول غذا خوردن بود برای خدمت دعوت نمیکرد و تا از غذا خوردن فارغ میشد مشغول کار میگردید.
۷۸- و نیز نادر خادم از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که آن حضرت حلوائی که از شکر و گردو درست میشد به ما میداد.
۷۹- سلیمان جعفری گوید هنگامی که سفره غذا گسترده میشد و گروهی میخواستند دست خود را بشویند میفرمود هر کس دستش تمیز است غذا بخورد و لازم نیست دستش را بشوید.
۸۰- معمر بن خلاد گوید از حضرت رضا علیه السلام شنیدم میفرمود: هر کس در منزلش غذا خورد و مقداری از آن بر زمین ریخت باید جمع کند و هر کس در صحرا غذا بخورد باید خورده ریزهها را جمع نکند و برای پرندگان و درندگان بگذارد.
۸۱- ابونصر بزنطی گوید حضرت رضا علیه السلام فرمود هرگاه غذا خوردی
[صفحه ۷۲۳]
به پشت بخواب و پای راست خود را نیز روی پای چپ قرار بده.
۸۲- حضرت رضا علیه السلام از پدرانش علیهم السلام روایت کرده که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود هرگاه خواستید ترید بخورید از اطراف آن میل کنید که در آن برکت خواهد بود.
۸۳- حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود در نزد خداوند متعال چیزی مبغوضتر از شکم پر نیست.
۸۴- حضرت رضا علیه السلام از علی بن ابیطالب سلام الله علیه روایت میکند که طعامی خدمت حضرت رسول صلی الله علیه و آله آوردند پیغمبر اکرم انگشت خود را در آن فرو برد و معلوم گردید غذا گرم است فرمود واگذارید تا خنک شود که در آن برکت هست و خداوند طعام داغ را به ما روزی نمیکند.
۸۵- حضرت رضا علیه السلام فرمود رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند بهترین شما کسی است که سخنهای مفید بگوید و اطعام طعام کند و در هنگامی که مردم در خواب هستند نماز بخواند.
[صفحه ۷۲۴]
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *