احادیث و سخنان

احادیث امام رضا – علت تشریع زکوه

۱- محمد بن سنان گوید: حضرت رضا علیه السلام در جواب مسائل من نوشت:
علت تشریع زکوه به جهت معاش فقرا بوده است، اگر اغنیاء از مال خود حق فقراء را ندهند اموال آنها در معرض تلف و نابودی خواهد بود.
خداوند متعال مردمان سالم را مکلف کرده که به بیماران و علیلان و ناتوانان و گرفتاران رسیدگی کنند و در قرآن مجید فرموده: «لتبلون فی اموالکم و انفسکم».
خداوند متعال در اموال آنها حقوقی برای فقراء معین کرده و فرموده است باید زکوه مال خود را بپردازند، و در مورد نفس نیز باید در مشکلات صابر و شکیبا باشند، و همواره خود را بردبار و حلیم دارند و شکر و سپاس پروردگار را به جای آورند، و همواره در فکر فقراء و ضعفاء بوده و از اموال زیادی که به دست میآورند باید در خیرات و مبرات انفاق کنند، و با مساکین و درماندگان باید نظر رافت و رحمت داشته باشند.
اغنیاء باید با اهل فقر و مسکنت مهربان باشند، و با آنها مواساه و همراهی
[صفحه ۶۷۵]
کنند، و در کمک و تقویت بیچارگان بکوشند، و آنان را در امور دین یاری دهند.
زکوه پندی است برای مالداران و ثروتمندان که باید از آن پند گیرند و در فکر نیازمندان باشند و آنان باید خداوند را سپاسگزار باشند که به آنها نعمت و ثروت ارزانی داشته است، اغنیاء باید همواره در تضرع باشند و از خداوند بترسند و حقوق واجبه خود را بدهند تا روزی مانند فقراء مستحق زکوه نگردند.
۲- بزنطی گوید: خدمت حضرت رضا علیه السلام رسیدم و مطلبی برای آن جناب نقل کردم فرمود: صبر کن انشاء الله خداوند برایت فرجی حاصل میکند.
سپس فرمود: به خداوند سوگند اگر مومنی در این دنیا دستش از مال کوتاه باشد خداوند در آن جهان وی را عزیز و محترم میدارد، به اندازهای که مال دنیا در نظر او کوچک و ناچیز جلوه میکند.
بعد از این فرمود: صاحب مال و ثروت همواره در معرض خطر است، وی باید حقوق خداوند را از مالش جدا کند و به فقراء و مستمندان بدهد، به خداوند سوگند من هرگاه مال و ثروتم افزون میگردد در اضطراب هستم تا آنگاه که حقوق فقراء را از مالم بیرون کنم، و واجبات خود را پرداخت نمایم.
گفتم: قربانت گردم شما هم از این میترسید؟ فرمود: آری من هرگاه حقوق مال خود را پرداخت کنم خداوند را شکر میکنم که این توفیق را مرحمت کرد.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *