احادیث و سخنان

احادیث امام رضا – فضیلت زیارت امام حسین

۸- حضرت رضا (ع) از حضرت صادق سلام الله علیه روایت میکند که از آن
[صفحه ۶۸۶]
جناب در مورد زیارت امام حسین سوال شد، فرمود: پدرم گفت: هر کس قبر سیدالشهداء را زیارت کند و عارف به حقش باشد خداوند او را در زمرهی مقربین خواهد نوشت.
سپس فرمود: در اطراف قبر سیدالشهداء هفتاد هزار ملک غبارآلود و اندوهگین هستند و تا روز قیامت بر امام حسین علیه السلام گریه کنند.
۹- هیثم بن عبدالله رمانی از حضرت رضا (ع) روایت کرده که حضرت صادق علیه السلام فرمود: کسانی که به زیارت سیدالشهداء (ع) میروند ایام زیارت از عمر آنها محسوب نمیگردد.
۱۰- محمد بن ابیجریر قمی از حضرت رضا (ع) روایت کرده که آن جناب به پدرم میگفت: هر کس امام حسین را زیارت کند و عارف به حق او باشد در عرش پروردگار با رحمت خداوند همآغوش خواهد شد.
سپس این آیه شریفه را قرائت کرد: «ان المتقین فی جنات و نهر فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر».
۱۱- حسین بن محمد قمی از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که فرمود: هر کس قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند، مانند کسی است که خداوند را بالای عرش زیارت کرده باشد.
۱۲- بزنطی گوید: یکی از اصحاب از حضرت رضا (ع) پرسید زیارت حضرت سیدالشهداء سلام الله علیه چه ثوابی دارد؟ فرمود: ثواب یک عمره دارد.
۱۳- یونس بن عبدالرحمان از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که فرمود: هر کس قبر امام حسین (ع) را زیارت کند مانند این است که یک حج و یک
[صفحه ۶۸۷]
عمره به جا آورده باشد.
گوید: گفتم: حجهالاسلام از وی ساقط است، فرمود ساقط نیست، زیارت آن جناب حج ضعفاء میباشد، هرگاه قوت پیدا کرد باید حج خانه خدا را به جای آورد.
مگر نمیدانی که در هر روز هفتاد هزار فرشته خانه خدا را طواف میکنند، و هرگاه شب بیاید صعود میکنند، و بار دیگر دستهای دیگر نازل میشوند و کار آنها را انجام میدهند، و سیدالشهداء سلام الله علیه در نزد خداوند گرامیتر از بیت است، و در هنگام هر نمازی هفتاد هزار ملک غبارآلود و اندوهگین فرود میآیند، و بار دیگر صعود میکنند و دستهای دیگر میآیند.
۱۴- بزنطی از حضرت رضا (ع) روایت کرده که از آن حضرت پرسیدم در چه ماهی سیدالشهداء (ع) را زیارت کنیم؟ فرمود: در نیمه رجب و نیمه شعبان.
۱۵- علی بن حسان گوید از حضرت رضا (ع) روایت کرده که آن جناب فرمود از پدرم سوال شد چگونه حضرت سیدالشهداء را زیارت کنیم.
فرمود پس از اینکه او را زیارت کردید در مساجد اطراف قبر آن جناب نماز بخوانید، و در هر جا باشید این زیارت را بخوانید «السلام علی اولیاء الله و اصفیائه السلام علی امناء الله و احبائه» تا آخر.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *