احادیث تفسیری, نقش تربیتی و ارشادی

امام رضا علیه السلام و قرآن

امام رضا علیه السلام و قرآن
تلاوت قرآن همراه با اندیشه‏:
یکی از یاران و راویان حضرت رضا علیه السلام که نامش ابراهیم بن عباس است، در تبیین رفتار حضرت با قرآن، گزارش جالبی را ارائه می هد، او می ‏گوید:
امام رضا علیه السلام همه قرآن را در مدت سه شبانه روز تلاوت می‏ کرد و بارها به یاران خود می ‏فرمود: اگر می ‏خواستم قرآن را در کمتر از این زمان، ختم می ‏کردم ولی روش من چنین است که: هیچ یک از آیه ‏های قرآن را نمی ‏خوانم مگر این که در آن تأمل و اندیشه می ‏کنم که در چه زمینه ‏ای و در چه زمانی نازل شد و بدین سبب است که قرآن را در سه شبانه روز به پایان می ‏رسانم.

گفتمان با قرآن:
در جای دیگر می ‏گوید: تمام سخنان امام رضا علیه السلام و پاسخ ‏هایی که به اشخاص می داد و مثال‏ هایی که می ‏فرمود، همه آنها، بر گرفته از آیات قرآن بود.

تلاوت قرآن در هنگام سفر:
رجاء بن ابی ‏ضحاک، که یکی از کارگزاران حکومت مأمون و مسئول بردن حضرت از مدینه به خراسان بود، در ضمن گزارش بلندی که از چگونگی نماز و عبادت و مسائل جانبی آن ارائه نموده است، درباره قرآن خواندن آن بزرگوار می ‏گوید:
چه بسیار، که در نیمه ‏های شب از رختخواب خویش حرکت می ‏کرد و به تلاوت قرآن می ‏پرداخت، هر گاه به آیه ‏ای می ‏رسید که در آن نامی از بهشت یا جهنم، برده شده بود، آن حضرت می گریست و از خداوند بهشت طلب می ‏نمود و از آتش جهنم به خدا پناه می ‏برد.

راز جاودانی قرآن:
وقتی در نزد حضرت امام رضا علیه السلام از جایگاه والای قرآن، سخن به میان آمد، آن بزرگوار در پاسداشت برهان و معجزه بودن این کتاب فرمود: قرآن، ریسمان و رشته مستحکم و دستگیره نیرومند و راه روشن و تعالی ‏بخش خدا است که انسان را به سمت و سوی بهشت رهنمون می ‏شود و از گرفتار شدن به آتش جهنم نجات می‏ بخشد. این کتاب آسمانی در گستره زمان هرگز کهنگی نخواهد پذیرفت و تلاوت آن بر زبان‏ ها دشوار و خسته کننده نیست، راز و رمز این حقیقت آن است که قــــــرآن فقط برای زمان خاص و امــت ویژه‏ای قرار داده نشده، بلکه این کتاب عالی ‏ترین دلیل است برای هر انسانی، و هیچ ‏گاه باطل و کاستی در آموزه‏هایش راه پیدا نمی ‏کند. بدین سبب که از نزد پروردگار حکیم و ستودنی نازل شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *