احادیث و سخنان, زیارت نامه و ادعیه

دعای امام رضا در عافیت

۴۲- سعد بن سعد از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که فرمود: این است دعاء عافیت.
«یا الله، یا ولی العافیه و المنان بالعافیه، و رازق العافیه، و المنعم بالعافیه، و المتفضل بالعافیه علی و علی جمیع خلقه، و رحمان الدنیا و الآخره و رحیمهما، صل علی محمد و آل محمد، و عجل لنا فرجا و مخرجا، و ارزقنی العافیه، و دوام العافیه فی الدنیا و الآخره، یا ارحم الراحمین».
[صفحه ۵۸۲]
۴۳- سید بن طاووس – رضوان الله علیه – دعای بسیار مفصلی در این باب از حضرت رضا (ع) نقل کرده است و ما از ذکر آن خودداری نمودیم.
در فضیلت آیهالکرسی و تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام
۴۴- حضرت رضا علیه السلام از پدرانش از علی (ع) روایت کرده که حضرت رسول (ص) فرمود:
هر کس آیهالکرسی را صد مرتبه قرائت کند مانند کسی است که در همه عمر خداوند را عبادت کرده باشد.
۴۵- ابراهیم بن مهزم از مردی روایت کرده که حضرت رضا (ع) فرمود هر کس در هنگام خوابیدن آیهالکرسی را بخواند از فلج در امان خواهد بود، و هر کس بعد از هر نماز آن را قرائت کند هیچ گزنده او را آزار نخواهد رسانید.
۴۶- حضرت رضا (ع) فرمود: دو برادر نزد حضرت رسول آمدند و گفتند: یا رسول الله ما در نظر داریم برای تجارت به شام برویم، دعائی به ما تعلیم فرما.
نبی اکرم فرمود: هرگاه در منزلی فرود آمدید و نماز عشاء را قرائت کردید و خواستید بخوابید تسبیح زهراء و آیهالکرسی را بخوانید، و از هر گزندی محفوظ خواهید بود.
هنگامی که آنها از مدینه بیرون شدند چند نفر دزد دنبال آنان روان شدند، پس از اینکه در منزلی فرود آمدند، دزدان کودکی را فرستادند تا بنگرند آن دو جوان بازرگان در چه حال هستند.
کودک رفت و جریان آن دو نفر را که در کجا خوابیدهاند مشخص کرد و بازگشت
[صفحه ۵۸۳]
و برای دزدان تعریف کرد.
آن دو بازرگان پس از اینکه نماز خواندند تسبیح حضرت زهراء و آیهالکرسی را قرائت کردند و خوابیدند، غلام بار دیگر برگشت و آمد که بازرگانان را به دزدان نشان دهد و لیکن مشاهده کرد یک دیواری دور آنها کشیده شده است.
غلام بار دیگر نزد دزدان آمد و گفت: دیواری بر آنها کشیده شده است و دسترسی به آنان نیست.
دزدان گفتند: خداوند تو را رسوا کند از ترس دروغ میگوئی، دزدان از جای خود بر خواستند و آمدند و لیکن با دیواری بلند روبرو شدند، و کسی را در آنجا مشاهده نکردند.
روز بعد در هنگام صبح دزدان نزد آنها آمدند، و گفتند: شما دیشب کجا بودید.
گفتند: ما در همین جا بودیم و از جای خود حرکت نکردهایم.
دزدان گفتند: ما آمدیم در اینجا یک دیوار بلند مشاهده کردیم، اینک داستان خود را برای ما بازگو کنید، آن دو بازرگان گفتند: ما نزد حضرت رسول (ص) رفتیم، آن جناب تسبیح زهراء و آیهالکرسی را به ما تعلیم فرمود و ما هم طبق فرمان آن حضرت عمل کردیم.
دزدان گفتند: شما آسوده باشید به خداوند سوگند دیگر شما را تعقیب نمیکنیم و هیچ دزدی قدرت ندارد به شما دستبرد بزند.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *