احادیث و سخنان

دیدگاه امام رضا – خطبه امیرالمومنین در روز غدیر

۲۳- فیاض بن محمد بن عمر طوسی گوید: در روز غدیر در محضر حضرت رضا (ع) بودیم و گروهی از خواص آن جناب نیز بودند.
امام رضا برای آنها افطار تهیه دیده بود و به منازلشان نیز غذا و خوراک و پوشاک حتی کفش و انگشتری فرستاده بودند و در آن روز اوضاع و احوال خیلی خصوصی و خودمانی بود و از تشریفات و رسوم معموله کاسته بودند.
حضرت رضا (ع) از فضائل روز غدیر سخن میگفتند، و در ضمن سخنان خود فرمودند: پدرم از پدرش از حضرت باقر و او از پدرش امام سجاد علیهم السلام
[صفحه ۵۷۲]
روایت کرد امام حسین (ع) فرمود: که در یکی از سالهای ایام خلافت علی (ع)، غدیر و جمعه مصادف شدند.
علی (ع) پنج ساعت از روز بالا آمده بالای منبر رفتند و چنان حمد و ستایش به جای آوردند که تا آن روز از آن حضرت شنیده نشده بود.
مولف گوید:
این خطبه بسیار فصیح و بلیغ و مفصل است و ما اینک آنچه مربوط به روز غدیر است ذکر میکنیم.
خداوند متعال برای شما گروه مومنان در این روز دو عید بزرگ را جمع کرده که یکی از آنها بدون دیگری قوام ندارد، پروردگار به این جهت خواسته است شما را هدایت کند و به طریق رشد و سعادت رهنمون گردد، و راه خود را به شما نشان دهد، و از عطایا و بخششهای خود شما را بهرهمند کند.
جمعه را برای شما روز اجتماع قرار داد، تا شما دلهای خود را که از کثافات پر شده پاک کنید، و سر و تن خود را از آلودگیهای ظاهری بشوئید.
پروردگار در روز غدیر مقصود و هدف خود را برای حضرت رسول (ص) نازل کرد، و رسول خود را فرمان داد تا فرمان او را به مردم برساند، و از اهل مکر و نفاق نترسد و تضمین کرد که جان آن حضرت را در برابر مکاران و منافقان حفظ کند.
نیات شوم اهل نفاق در آن روز آشکار شد، و معلوم گردید گروهی هستند که در نظر دارند حضرت رسول اکرم را اذیت کنند و به وجود مقدسش آسیب برسانند.
[صفحه ۵۷۳]
آنان که اهل حق بودند ثابت ماندند، و کسانی که اهل نفاق و کفر بودند بر جهالت خود افزودند، و دندانهای خود را به هم فشار دادند، سخنان و گفتگوهائی آغاز کردند و بانگ و فریاد برآوردند و بر کفر خود افزودند.
گروهی نیز در آن روز با زبان خود اقرار و اعتراف کردند در حالی که دلهای آنها هرگز یقین و ایمان نداشت، و جماعتی هم با دل و زبان تصدیق کردند و اذعان نمودند.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *