احادیث و سخنان

دیدگاه امام رضا – فضیلت شب جمعه

۴- ابونصر بزنطی از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که رسول خدا (ص) فرمود:
روز جمعه سید روزها میباشد و خداوند در آن روز حسنات را مضاعف میکند و گناهان را محو میگرداند، و درجات را بالا میبرد، و دعاها را مستجاب میگرداند، و اندوهها را برطرف میسازد، و حاجتهای بزرگ را برآورده میکند.
روز جمعه پروردگار گروهی را آزاد میکند، هر کس روز جمعه را احترام کند و حقش را مراعات نماید، بر خداوند لازم است که او را از آتش دوزخ نجات دهد، و اگر آن شخص در روز جمعه و یا شب آن درگذرد شهید مرده است و در روز قیامت در امن و آسایش خواهد بود.
هر کس پاس حرمت روز جمعه را ندارد و حق او را ضایع کند خداوند او را وارد دوزخ خواهد کرد مگر اینکه توبه کند.
۵- محمد بن اسماعیل بن بزیع گوید: به حضرت رضا عرض کردم شنیدهام
[صفحه ۵۶۰]
که روز جمعه از سایر روزها کوتاهتر است؟
فرمود: مطلب همین طور است، گوید: عرض کردم قربانت گردم: بیان فرمائید علت کوتاهی روز جمعه چیست؟
فرمود: خداوند متعال ارواح مشرکین را زیر چشمه خورشید جمع میکند، هنگامی که خورشید به وسط آسمان رسید خداوند ارواح مشرکین را عذاب میکند، و در روز جمعه خداوند به جهت فضیلت جمعه آنها را عذاب نمیکند، و بنابراین خورشید در این روز سکون و رکودی ندارد.
۶- حمیری به سند خود از حضرت رضا علیه السلام روایت کرده که فرمود: در شب جمعه در نماز خود سورهی جمعه و سبح اسم ربک الاعلی بخوانید، و در صبح جمعه سورهی جمعه و قل هو الله احد را قرائت کنید، و در نماز جمعه نیز سورهی جمعه و منافقون بخوانید، و قنوت در رکعت اول قبل از رکوع انجام دهید.
۷- ابراهیم بن ابیمحمود گوید: از حضرت رضا علیه السلام پرسیدم حدیثی از حضرت رسول (ص) رسیده که خداوند در شبهای جمعه به آسمان دنیا نزول میکند، در این مورد چه میفرمائید؟
امام علیه السلام فرمود: خداوند لعنت کند کسانی را که کلمات را تحریف و تبدیل میکنند، و به خداوند سوگند پیغمبر چنین سخنانی نگفته است.
حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمودند: خداوند متعال در ثلث آخر شبها و در شب جمعه فرشتهای را به آسمان دنیا میفرستد و فریاد میزند آیا کسی هست که از خداوند چیزی بخواهد، و یا توبه کنندهای هست که از گناهانش بازگشت کند تا خداوند او را بیامرزد.
ای کسی که جویای خیر هستی روی آور، و ای کسی که در طلب شر هستی کوتاه
[صفحه ۵۶۱]
بیا، آن فرشته همچنان ندا میکند تا فجر طلوع میکند، پس از آن به جایگاه خود در آسمان میرود.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *