احادیث و سخنان

دیدگاه امام رضا – فضیلت محرم و عاشوراء

۲۴- حسین بن فضال گوید: حضرت رضا (ع) فرمود: هر کس حوائج خود را در روز عاشورا ترک کند خداوند حوائج دنیا و آخرت او را روا میکند، هر کس روز عاشورا را روز مصیبت و حزن خود قرار دهد خداوند او را روز قیامت خوشحال و شادمان میکند و در بهشت با دیدن ما دیدگانش روشن میگردد.
و اگر کسی روز عاشورا را روز فعالیت کند و برای خود اندوخته تهیه نماید از آن ذخائر استفاده نخواهد کرد، و در روز قیامت با یزید و عبیدالله و عمر بن سعد علیهم اللعنه محشور خواهد شد.
۲۵- ابراهیم بن ابیمحمود گوید: حضرت رضا (ع) فرمود: مردمان جاهلی در محرم جنگ را حرام میدانستند، و لیکن خون ما در آن ماه حلال شد و احترام ما هتک گردید، و فرزندان و زنان ما در آن اسیر شدند، و خیمههای ما را در آن آتش زدند، و اموال ما را در آن غارت کردند، و حرمت رسول خدا صلی الله علیه و آله را نگاه نداشتند.

روز حسین علیه السلام دیدگان ما را زخم کرد و اشکهای ما را جاری ساخت و عزیزان ما را خوار نمود، ای زمین کربلا برای ما محنت و غم و بلا باقی گذاشتی، و
[صفحه ۵۷۴]
تا روز قیامت باید گریه کنندگان بگریند.
گریه کردن بر سیدالشهداء گناهان بزرگ را محو میکند، سپس فرمود پدرم صلوات الله علیه هنگامی که محرم داخل میشد خندان دیده نمیشد، و محزون بود تا روز عاشوراء، در روز عاشوراء گریه میکرد و میفرمود: در این روز حسین (ع) کشته شد.
۲۶- ریان بن شبیب گوید: در روز اول محرم خدمت حضرت رضا (ع) رسیدم، فرمود: ای فرزند شبیب آیا روزه هستی؟ گفتم: روزه ندارم.
فرمود: در این روز زکریا (ع) دعا کرد و از خداوند خواست تا به او فرزندی بدهد، خداوند دعای او را اجابت فرمود و به فرشتگان امر کرد تا هنگامی که زکریا در محراب مشغول عبادت است وی را مژده دهند که خداوند به او فرزندی خواهد داد، اینک هر کس امروز روزه داشته باشد و از خداوند هر چه بخواهد مورد اجابت قرار خواهد گرفت همان طور که دعای زکریا مستجاب شد.
ای فرزند شبیب اگر میخواهی بر کسی گریه کنی بر حسین بن علی گریه کن که او را مانند گوسفند سر بریدند، و هیجده نفر از خاندان او را که مانند آنها در زمین نبود با وی کشته شدند، آسمان و زمین برای کشته شدن او گریه کردند.
چهار هزار فرشته برای یاری کردن او فرود آمدند و او را کشته یافتند، و آنها محزون و غبارآلود در کنار قبر او میباشند تا وقتی که قائم قیام کند، در هنگام ظهور قائم آن فرشتگان وی را یاری میکنند و شعار آنان «یا آل ثارات الحسین» علیه السلام میباشد. در آن هنگام از آسمان خاک و خون خواهد بارید.
ای فرزند شبیب اگر گریه کنی بر حسین بن علی علیهماالسلام گریه کن تا اشکهایت بر گونههایت جاری شود، خداوند همه گناهان تو را میآمرزد، بزرگ باشد یا کوچک،
[صفحه ۵۷۵]
اندک باشد یا زیاد.
ای فرزند شبیب اگر میخواهی خداوند را ملاقات کنی در حالی که گناه نداشته باشی حسین علیه السلام را زیارت کن.
ای فرزند شبیب اگر میخواهی در بهشت جای گیری و با محمد و آلش همنشین گردی قاتلان حسین علیه السلام را لعنت کن.
ای فرزند شبیب اگر میخواهی ثواب شهدای کربلا را داشته باشی، هرگاه یاد آنها را کردی بگو: «یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما».
ای فرزند شبیب اگر میخواهی با ما در درجات بلند قرار گیری، در هنگام اندوه ما اندوهگین باش، و در وقت خوشحالی ما خوشحالی کن، اکنون به ولایت ما چنگ زن و بدان اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد خداوند روز قیامت او را با همان سنگ محشور میکند.
۲۷- محمد بن فضیل صیرفی از حضرت رضا علیه السلام از پدرش و او از پدرانش علیهم السلام روایت میکرد که حضرت رسول (ص) روز اول محرم دو رکعت نماز میگذارد، و هنگامی که از نماز فارغ میشد دست خود را به طرف آسمان بلند میکرد و این دعا را سه بار میخواند:
«اللهم انت الاله القدیم و هذه سنه جدیده» تا آخر.
برگرفته از کتاب اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام نوشته: عزیزالله عطاردی قوچانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *