احادیث تفسیری, نقش اجتماعی, نقش تربیتی و ارشادی

قرآن در سیره امام رضا علیه السلام

قرآن در سیره امام رضا علیه السلام
قرآن کریم کتابی آسمانی، وحی منزل، کلام خدا و راهنمای مؤمنان است.
این کتاب آن قدر با عظمت و ارزشمند است. که آخرین پیامبر عهده دار تفسیر و تبیین آن شدند و پس از ایشان اهل ‌بیت، که عِدل قرآن معرفی شده‌اند، عهده دار چنین امر مهمی شدند. امام رضا علیه السلام که یکی از همان مفسران واقعی قرآن بودند، در طول زندگی پر برکتشان عنایت بسیار ویژه‌ای به این راهنمای بزرگ داشته اند و علاوه بر استفاده‌ای که در بعد شخصی و فردی از آن داشته اند در ابعاد دیگر نیز بهره‌های فراوانی از این کتاب گرفته اند و به دیگران انتقال داده اند. این نوشتار به ترسیم گوشه‌ای از سیمای قرآنی آن بزرگوار می‌پردازد.

۱- قرآن در زندگی امام رضا علیه السلام
عشق فراوان امام رضا علیه السلام به کتاب خدا ایشان را بر آن داشت تا نخست در زندگی فردی‌شان از آن بهره ببرند. نه زمان برای ایشان مطرح بود و نه مکان و نه روز و شب که موارد زیر بهترین گواه این مدعا است:

هر سه روز یک بار ختم قرآن
(ابوذکوان) عشق زائد الوصف امام رضا علیه السلام به قرآن کریم را این چنین توصیف کرده است:
حضرت هر سه روز یک بار قرآن را ختم می‌کردند و آنگاه می فرمودند: (اگر می‌خواستم زودتر از سه روز آن را به پایان برسانم، می‌توانستم (اما نخواستم چنین کنم.) زیرا در موقع تلاوت به هر ایه که می‌رسیدم در آن فکر و اندیشه می‌کردم که درباره چه چیزی و در چه زمانی نازل شده است. بدین جهت در هر سه روز یک بار قرآن را به پایان می رسانم.)
/پاورقی ۱- امالی صدوق، ص ۶۶۰، بحارالانوار، ج ۴۹، ص۹۰٫/

قرآئت قرآن در بستر خواب
عشق فراوان امام رضا علیه السلام به این کتاب آسمانی ایشان را بر آن داشت تا علاوه بر روز، در شب نیز قرآن بخوانند و حتی ایات زیادی را در آستانه خواب و در رختخواب تلاوت می‌کردند.
(رجاء بن أبی الضحّاک) که گزارشی از سفر امام داده است، چنین گوید:
امام به هنگام خواب در رختخواب خویش فراوان قرآن می‌خواندند و هرگاه به آیه‌ای می‌رسیدند که در آن یادی از بهشت یا جهنّم آمده بود، گریه می‌کردند و از خداوند بهشت را درخواست می‌نموده اند و از آتش جهنم به او پناه می‌بردند.
/پاورقی ۲- عیون اخبار الرضا، ج ۲، ص ۱۸۲، بحارالانوار، ج ۴۹، ص ۹۴٫/

هزار ختم قرآن در یک پیراهن
(شیخ طوسی) در کتاب امالی به سند خود از علی بن علی فرزند برادر دعبل خزاعی نقل کرده که در سال ۱۹۸ ق. همراه برادرم (دعبل) خدمت امام رضا علیه السلام رسیدیم و تا پایان سال ۲۰۰ ق. در محضر ایشان اقامت داشتیم و سپس به قم رفتیم. بعد از آن که امام رضا علیه السلام به برادرم (دعبل) پیراهن پشمینه سبز رنگی به همراه انگشتری که نگینش عقیق بود، هدیه کردند، همچنین به او درهم‌هایی که نام آن حضرت بر آن نقش بسته بود، مرحمت نمودند، به او فرمودند:
( ای دعبل به قم برو که در آنجا سود و بهره خواهی یافت. و به او یادآور شدند: از این پیراهن به خوبی محافظت کن که من در این پیراهن هزار شب هزار رکعت نماز خوانده‌ام و هزار مرتبه قرآن را در آن ختم کرده‌ام).
/پاورقی ۳- امالی شیخ طوسی، ص ۳۵۹، بحارالانوار، ج ۴۹، ص ۲۳۸٫/

قرائت سُوَر گوناگون در نماز
امام رضا علیه السلام در نمازهای واجب و مستحب در شب و روز از سوره‌های متنوع و گوناگونی استفاده ‌فرموده و قرائت می‌کردند.
(رجاء بن أبی الضحاک) که در سفر امام از مدینه تا مرو همراه آن حضرت بوده، در گزارشی مفصل به این مسأله اشاره کرده است:
امام رضا علیه السلام در اول ظهر شش رکعت نماز مستحبی می‌خواندند که پس از سوره حمد سوره‌های یا ایها الکافرون و قل هو الله احد را می‌خواندند و در دو رکعتی که پس از نماز جعفر طیار می‌خواندند از سوره‌های ملک و هل أتی استفاده می‌کردند. و همچنین در رکعت وتر سوره‌های قل أعوذ برب الفلق و قل أعوذ برب النّاس را تلاوت می‌فرمودند و در نمازهای واجب خویش پس از سوره حمد از سوره‌های انا انزلناه فی لیله القدر و همچنین در ظهر جمعه سوره جمعه و سوره منافقین و در نماز عشاء در شب جمعه سوره سبّح و در نماز صبح روز دوشنبه و پنج شنبه در رکعت دوم پس از حمد سوره غاشیه را تلاوت می‌فرمودند.
/پاورقی ۴- بحارالانوار، ج ۴۹، ص ۹۴٫/

۲- اذکار امام پس از تلاوت برخی سوره‌ها
محدّثان و راویان حدیث نقل کرده اند که امام رضا علیه السلام پس از تلاوت برخی آیات قرآنی و یا در پایان برخی از سوره‌های قرآن به طور آهسته یا بلند جملاتی را بر زبان جاری می‌کردند که بخشی از آنها را (رجاء بن أبی الضحاک) برای ما نقل کرده است.
وی می‌گوید: امام رضا علیه السلام در تمام نمازهای خویش در شبانه روز (بسم الله الرحمن الرحیم را بلند می‌گفتند و هرگاه آیه (قل هو الله أحد) را تلاوت می‌کردند، پس از آن آهسته می‌گفتند: الله أحد و هر گاه سوره توحید را به پایان می‌رساند سه مرتبه می‌فرمود: (کذلک الله ربّنا).
و اگر سوره جحد را می‌خواندند آهسته می‌فرمودند: یا ایهاالکافرون، و وقتی از تلاوت سوره فارغ می‌شدند می‌فرمودند: (ربی الله و دینی الاسلام).
و هرگاه سوره والتین والزیتون را تلاوت می‌کردند در پایان می‌فرمودند:( بلی و أنا علی ذلک من الشاهدین). و هرگاه سوره لااقسم بیوم القیامه )را تلاوت می‌کردند در پایان می‌فرمودند :
( سبحانک اللهم بلی. و به هنگام تلاوت سوره جمعه می‌فرمودند: (قل ما عند الله خیر من اللهو و من التجاره للذین اتقوا والله خیر الرّازقین).
و هرگاه از سوره حمد فارغ می‌شدند می‌فرمودند:( الحمد لله ربّ العالمین، و اگر سوره (سبّح اسم ربک الأعلی). و نیز اگر به ایه (یا ایهاالذین آمنوا) می‌رسیدند، آهسته می‌فرمودند: (لبیک اللهم.)
/پاورقی ۵- عیون اخبار الرضا، ج ۲، ص ۱۸۰، بحارالانوار، ج ۴۹، ص ۹۴٫/

۳- تکیه گاه کلام امام رضا علیه السلام
امام رضا علیه السلام در تمام زمینه‌ها و مسائل دینی و علمی و عقیدتی و فقهی از این کتاب آسمانی و این منبع پر فیض الهی کاملاً بهره ‌می‌بردند. و در هر سخن یا بیان به کلام الله مجید تکیه میکنند. صدوق در امالی از (ابوذکوان) از (ابراهیم بن ابی‌العباس) نقل کرده که می‌گفت: ندیدم چیزی را از امام رضا علیه السلام بپرسند که جوابش را ندانند، بلکه جواب همه چیز را می‌دانستند و نیز داناتر از ایشان به زمان خویش را هرگز مشاهده نکردم.
مأمون پیوسته با پرسشهای گوناگون خود، امام را می‌آزمود. اما ایشان به همه پرسشهای وی جواب می‌دادند. تمام گفته‌های امام رضا علیه السلام و پاسخ‌های وی برگرفته از قرآن کریم بود.
/پاورقی ۶- امالی صدوق، ص ۶۶۰، بحارالانوار، ج ۴۹،ص۹۰٫/

توجه امام رضا علیه السلام به بعد اجتماعی قرآن
قرآن کریم در بین مسلمانان آنقدر رفیع است که هیچ کس نمی‌تواند در برابر آن بی‌اهمیت باشد چه رسد به مقام منیع امامت که خود حافظ دین و حامی کتاب خداست. امام رضا علیه السلام در ابعاد گوناگون از جمله بعد اجتماعی به رهنمودهای قرآن عنایت داشته‌اند: حضرت از آحاد ملت اسلامی خواسته اند تا اهمیت بیشتری به قرآن کریم داده و موارد زیر را در زندگی خود اعمال کنند.

اهتمام به قرآن
امام رضا علیه السلام با سفارش به یاران خود از جمله ریان به وی فرمودند:
(کلام الله لا تجاوزه و لا تطلبوا الهدی فی‌غیره فتضلّوا)
(قرآن سخن خداست، از مرز او تجاوز نکنید
و هدایت را جز در پرتو قرآن نجویید و در غیر این صورت گمراه خواهید شد.)
/پاورقی ۷- همان، ص ۳۲۶٫/

تلاوت کتاب خدا
(شیخ صدوق ) در کتاب عیون اخبار الرضا به سند خود از حضرت امام رضا علیه السلام از پدران خود از رسول خدا نقل کرده که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:( شش چیز از مروّت و جوانمردی است، سه کار در حضر و سه نوع رفتار در سفر. اما در وطن، اوّل، تلاوت کلام الله مجید، و دوم، آباد کردن مساجد، و سوم، اتحاد برادران در راه خدمت به جامعه. و امّا آن سه امر که در سفر است: اوّل، زاد و توشه را بی‌دریغ در اختیار همسفران گذاشتن، و دوم، حُسن خلق، و سوم، مزاح و شوخی بدون آمیختن با هیبت.)
/پاورقی ۸- قرآن در احادیث اسلامی، ص ۵۹٫/

قرائت قرآن با صوت و ترتیل
قرآن زیبا است و هرچه به زیبایی‌اش کمک کند، بسیار پسندیده است. از جمله این که قرآن را باید با صدای رسا و صوت حسن قرائت نمود.
امام رضا علیه السلام از پدرانشان از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می‌کنند:
(حسّنوا القرآن بأصواتکم، فانّ الصوت الحسن یزید القرآن حسناً)
(قرآن را با صوت نیکو زینت دهید، زیرا که صدای نیکو بر زیبایی قرآن می‌افزاید.)
/پاورقی ۹- عیون اخبار الرضا، ج ۲، ص ۶۹٫/

قرائت قرآن در ماه رمضان
(محدث نوری) از کتاب فقه الرضا در باب روزه آورده است که امام رضا علیه السلام فرمودند:
(و أکثر فی هذا الشهر المبارک من قراءه القرآن والصلاه علی رسول الله صلی الله علیه و آله )
(در این ماه شریف قرآن زیاد بخوان و فراوان بر رسول خدا صلوات و درود بفرست.)
/پاورقی ۱۰- مستدرک الوسائل، ج ۴، ص ۲۶۷٫/
همچنین از پدران خود از علی علیه السلام از رسول خدا نقل می‌کنند که فرمودند:
(من تلافیه (شهر رمضان) ایه من القرآن، کان له مثل أجر من ختم القرآن فی غیره من الشهور)
(کسی که یک آیه از قرآن در ماه رمضان بخواند مانند یک ختم قرآن است در ماه‌های دیگر.)
/پاورقی ۱۱- فضائل الاشهر الثلاثه، ص علیه السلام ۷٫/

ختم قرآن در مکه مکرّمه
(علامه محدّث نوری) در کتاب مستدرک آورده که در برخی از نسخه‌های فقه رضوی از امام رضا علیه السلام آمده است که فرمودند:
(فإن قدرت أن لاتخرج من مکه حتی تختم القرآن فافعل فإنه یستحبّ)
(اگر می‌توانی از مکه خارج نشوی تا قرآن را در آنجا ختم کنی،این کار را انجام بده، زیرا بسیار شایسته است. و این کار، یکی از مستحبّات می‌باشد.)
/پاورقی ۱۲- مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۹۴٫/

رهنمود‌های اخلاقی
امام رضا علیه السلام با الهام از کتاب خدا، درسهای اخلاقی خود را برای جامعه اسلام بویژه به منتسبان به اهل بیت بیان می‌فرمودند.
امام علیه السلام با بیان آیات مربوطه به دیگران گوشزد می‌کردند که هرگز انتساب به پیامبر یا امام بدون توجه به عمل و پیروی از خدا باعث نجات انسان نخواهد بود. فریب برخی از گفتارها را نخورده و راه صلاح را در پیش گیرند.

گفت و گو با زید بن موسی
( صدوق ) در عیون به سند خود از (یاسر خادم )نقل کرده: (در زمانی که امام رضا علیه السلام در خراسان بودند برادرشان زید بن موسی در مدینه شورش کرد و دست به آتش‌سوزی و ویرانی و کشتار زد. بدین جهت او را زیدالنّار می‌گفتند.
مأمون عباسی دستور جلب او را صادر کرده بدین جهت زید را اسیر و به سوی مأمون بردند. مأمون گفت: زید را به نزد امام رضا ببرند.
یاسر گوید: وقتی زید را به نزد امام وارد کردند، حضرت به او فرمودند: ای زید! ایا گفتار فرومایگان اهل کوفه تو را فریب داده که فاطمه دامان خود را پاک نگه داشت پس خداوند آتش را بر ذرِّیه‌اش حرام کرد.
خیر چنین نیست. این گفتار فقط درباره امام حسن و امام حسین علیهما السلام است. پس اگر در خود می‌بینی که گناه کنی و به سوی بهشت وارد شوی و (پدرت) موسی بن جعفر خدا را اطاعت کند و داخل بهشت شود، پس تو نزد خداوند عزیزتر هستی، بدان که هیچ کس به آنچه که نزد خداوند است نمی‌رسد، مگر به اطاعت و پیروی از ذات حق. و اگر چنین گمانی کرده‌ای که با گناه و معصیت می‌توانی به آنها برسی زهی خیال باطل و سخت در اشتباه هستی.
زید گفت: من برادر تو و فرزند پدرت هستم؟!
امام رضا علیه السلام فرمودند: تا زمانی برادر من می‌باشی که از خداوند اطاعت و فرمان ببری. بدان که نوح پیامبر فرمود:
(رب إن ابنی من أهلی و إنّ وعدک الحق و أنت أحکم الحاکمین)
(فقال الله عزّوجلّ : یا نوح إنه لیس من اهلک إنه عمل غیر صالح)
/پاورقی ۱۳- هود / ۴۴٫/
(پروردگارا! پسرم از خاندان من است و وعده تو (در مورد نجات خاندانم) حقّ است و تو از همه حکم کنندگان برتری. خداوند فرمود: ای نوح! او از اهل تو نیست او عمل غیر صالحی است.
پس خداوند فرزند نوح را به دلیل گناه و معصیت از خاندان نوح بیرون شمرد.)
/پاورقی ۱۴- عیون اخبارالرضا، ج ۲، ص ۲۳۴٫/

دقّت در عمل به قرآن
(محمد بن یحیی بن أبی عباد) از عموی خود نقل کرده که از امام رضا علیه السلام چند بیت شعری شنیدم با اینکه سروده‌ها بسیار کم بود. آن حضرت فرمودند:
(کلّنا تأمل مدِّاً فی الأجل
والمنایا هنّ آفات الأجل
لا تغرَّنکَ أباطیل المنی
والزم القصد و دع عنک العلل
إنّما الدنیا کظلٍّ زائلٍ
حلّ فیها راکب ثمّ رجل)
همه ما مردم آرزوی طول عمر را داریم، در حالی که مرگ آفت‌های آرزوها می‌باشد. پس آرزوهای باطل تو را فریب ندهند، و مواظب پیمودن راه باش و بهانه جویی‌ها را کنار بگذار، بدانکه دنیا همانند سایه از بین رفتنی است، همانند سواری است که برای لحظاتی توقف کند و سپس آنجا را ترک گوید.
گوید: عرض کردم، خداوند شما را عزیز بدارد، این اشعار از کیست؟
امام فرمودند: سروده یکی از شما عراقیان است.
عرض کردم: این اشعار را از زبان ابوالعتاهیه
/پاورقی ۱۵- نام این سراینده و شاعر اسماعیل بن قاسم، شاعر معروفی است./
شنیدم.
حضرت فرمودند: (نامش را بگو و این لقب را بر زبان جاری نکن، خداوند می‌فرماید:
(ولاتنابزوا بالالقاب)
/پاورقی ۱۶- حجرات / ۱۱٫/
(با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید.)
شاید این مرد از این لقب خوشش نیاید.)
معروف این است که ابوالعتاهیه به مرد کم عقل و گمراه می‌گویند و مقصود امام این بود که اکتفا به نام شاعر و سراینده کن و هرگز از لقبی که کسی کراهت دارد، استفاده نکن، چون مصداق فرمایش خدا که می‌فرماید با القاب زشت یکدیگر را یاد نکنید، خواهی بود.
/پاورقی ۱۷- منتهی الامال، ج ۲، ص ۲۸۰، بحارالانوار، ج ۴۱، ص ۱۰۷٫/

منابع
۱- مسند امام رضا علیه السلام، ج ۱، ص ۳۰۷
۲- مسند امام رضا علیه السلام، ج ۱، ص ۳۰۹
۳- مسند امام رضا علیه السلام، ج ۱، ص ۳۰۹
۴- مسند امام رضا علیه السلام، ج ۱، ص ۳۰۹

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *