احادیث و سخنان

پاسخ امام رضا به پرسشهای اعتراض آمیز

همان گونه که قبلا یاد آوری شد ، هرگز امام رضا علیه السلام به پذیرش و لایتعهدی راضی نبود ، بلکه بر اثر تهدید مامون ، به آن مجبور گردید .
نا خشنودی آن حضرت در حدی بود که می گفت : « خدایا اگر نجات من از آنچه در آن هستم به وسیله مرگ است ، همین لحظه مرگ مرا برسان ، آن حضرت همواره محزون و غمگین بود تا از دنیا رفت . » پس از ولایتعهدی ظاهری آن حضرت عده ای به صورت سوال و بعضی به صورت اعتراض ، از آن حضرت پرسیدند : ک چرا ولایتعهدی مامون را پذیرفته است ؟ آن بزرگوار در پاسخ آنها گاهی می
فرمود :
« عزیز مصر ، مشرک بود ، حضرت یوسف پیامبر خدا بود ، یوسف از عزیز مصر در خواست کرد که او را رئیس دارایی کشور کند ، در صورتی که مامون مسلمان است و من نیز وصی هستم . »
زمانی می فرمود : خدا می داند که مرا بین قبول و قتل مجبور ساختند ، قبول را بر قتل ترجیح دادم ، آیا یوسف علیه السلام پیامبر خا نبود او هنگام ضرورت رئیس دارایی کشور مصر گردید ، اضطرار و اجبار مرا بر آن واداشت . » ( ۱ )
و در عبارتی فرمود :
علی انی ما دخلت فی هذا الامر الا دخول خارج منه ، فالی الله المشتکی ، و هو المستعان :

« به علاوه من بر مساله و لایتعهدی وارد نشدم مگر همچون کسی که در عین ورود بیرون آن هستم . ( یعنی هیچ گونه دخالتی ندارم بلکه فقط نامی از ولایتعهدی است ) به سوی خدا شکایتم را می برم ، و او است محور یاری طلبان . »
شخص دیگری به امام رضا علیه السلام عرض کرد : چه چیز موجب شد که ولایتعهدی مامون را پذیرفتی ؟ امام علیه السلام در پاسخ فرمومد : همان چیزی که موجب شد جدم امیر مومنان علی علیه السلام به شورای ( شش نفری عمر بن خطاب ) وارد گردید . »
از این پاسخها چند مطلب زیر به دست می آید :
۱- امام رضا علیه السلام از پذیرش ولایتعهدی ناراضی بود .
۲- آن حضرت برای قبول آن ، مجبور گردید .
۳- ولایتعهدی آن
حضرت ، ظاهری و اسم بی مسمّی بود .
۴- ولایتعهدی او همچون ورود یوسف در دستگاه طاغوتی فراعنه مصر ، برای احقاق حق و دفاع از حقوق مستضعفین ، از روی ضرورت بود .
۵- ولایتعهدی آن حضرت ، همچون ورود امیر مومنان علی علیه السلام در شورای شش نفری عمر ، از روی اجبار و اتمام حجّت بود .
اینک در اینجا برای توضیح بیشتر به یک نمونه ، شامل بیانات فرهنگ ساز آن حضرت ، و موضعگیری سیاسی او ، و مناظرات او اشاره می کنیم ، تا به آنچه گفته شد پی ببریم :
۱- اصول کافی ، ج۱ ، ص ۴۸۹ و ۴۹۰
۲- ترجمه ارشاد مفید ، ج۲ ص ۲۵۷ .
۳- بحار ، ج۴۹ ص ۱۴۰
۱- همان مدرک ، ص ۱۳۹ – وسائل الشیعه ، ج۱۲ ، ص ۱۴۶ و ۱۴۷ .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *